Home Inne trendyZdrowie Zdrowe kości a aktywność fizyczna

Zdrowe kości a aktywność fizyczna

by trendy

Światowa Organizacja Zdrowia donosi, że niska aktywność fizyczna negatywnie wpływa na nasze zdrowie i stanowi czwarty w kolejności czynnik ryzyka, który odpowiedzialny jest za przedwczesne zgony oraz śmiertelność na świecie. Ważna jest nie tylko dla układu kostnego, ale przeciwdziała także innym chorobom cywilizacyjnym, m.in. nadwadze i otyłości, cukrzycy czy chorobom układu krążenia.

Sport buduje kości
Aktywność fizyczna przyczynia się do zamiany tkanki chrzęstnej w kostną, czyli odpowiada za budowę stabilniejszego i odporniejszego na urazy szkieletu. Co więcej, systematyczne uprawianie sportu może także korygować wady postawy.
Prawidłowo zbilansowana dieta, bogata m.in. w wapń i witaminę D, wraz z aktywnością fizyczną, już od najmłodszych lat warunkuje stopień mineralizacji kości. Na skutek ćwiczeń zmianom ulega metabolizm kości. W kościach zwiększa się ilość beleczek kostnych oraz związków mineralnych. Za dobre uwapnienie kości odpowiedzialny jest wysiłek fizyczny. Właściwa struktura kości chroni przed złamaniami, ponieważ szkielet jest bardziej wytrzymały na różnego rodzaju obciążenia.
Należy także podkreślić, że regularny wysiłek fizyczny korzystnie wpływa na ukształtowanie powierzchni stawowych. Torebki i więzadła charakteryzują się większą elastycznością i sprężystością.

Ile powinniśmy ćwiczyć dla zdrowych kości?
Światowa Organizacja Zdrowia radzi, by osoby zdrowe, dorosłe, każdego dnia podejmowały aktywność fizyczną:
• Umiarkowaną, trwającą co najmniej 150 min./tydzień lub
• Intensywną, trwającą co najmniej 75 min./tydzień lub
• Ekwiwalent obu powyższych wysiłków.

Należy podkreślić, że wysiłki te mogą być kumulowane w co najmniej 10-minutowe cykle, a także mogą składać się z kombinacji obu aktywności.

Badania zrealizowane na początku roku 2018 wykazały, że średnio tylko co piąty Polak w wieku 15-69 lat realizował zalecenia dotyczące aktywności fizycznej w swoim czasie wolnym.

Zobacz także