Home Inne trendyStyl życia Zrób sobie prezent i nie stresuj się Gwiazdką!

Zrób sobie prezent i nie stresuj się Gwiazdką!

by trendy

Na samą myśl o zbliżających się świętach Bożego Narodzenia zalewa cię zimny pot. Gwiazdka straciła dla ciebie całą magię, jest za to czasem pełnym obowiązków – zakupy, porządki, gotowanie, pieczenie, pakowanie prezentów… Bez wątpienia to najgorętszy okres w roku. Jeśli więc całe to zamieszanie sprawia, że nie masz już nastroju, ani siły na świętowanie z rodziną – zapoznaj się ze sposobami na bezstresowe przeżycie świąt i ciesz się nimi jak dziecko!

Rozdziel obowiązki

Jak przyznaje aż 70,9% Polaków, często wykonują jednocześnie wiele zadań.[1] Pamiętaj jednak, że nie musisz brać wszystkiego na siebie. Najważniejszymi sprawami możesz zająć się osobiście, ale resztę obowiązków rozdziel sprawiedliwie wśród członków rodziny. Dzięki temu nie polegniesz w trakcie i ominie cię niepotrzebny stres.

Świąteczny catering

Aby uniknąć spędzenia długich godzin w kuchni, rozważ zamówienie świątecznego cateringu. Przy okazji możesz poprosić o przygotowanie zdrowszej wersji wigilijnych dań, a także uzupełnienie ich o składniki zawierające dużą ilość magnezu. Pierwiastek ten szybko znika z organizmu, szczególnie w stresujących sytuacjach, przyda się więc na pewno podczas świąt. Ciemne kakao, rośliny strączkowe, nasiona i orzechy to produkty, których powinno się znaleźć jak najwięcej w świątecznym menu, aby pokryć zapotrzebowanie organizmu na ten składnik.[2]

Odpocznij

Realizacja świątecznej listy zadań może zmęczyć. Dodatkowo aż 40,3% Polaków skarży się na gorsze samopoczucie w okresie jesienno-zimowym.[3] Dlatego pozwól sobie na krótki spacer lub odcinek ulubionego serialu – pomogą się zdystansować i nabrać sił. Nawet w tak gorącym okresie, jak przygotowania do świąt Bożego Narodzenia nie powinnaś zapominać o relaksie.

Zrób sobie prezent

Życie w nieustannym pośpiechu jest normą dla ponad połowy respondentów (53,1%).4 Dlatego też, aby nie poddać się stresowi i sprostać świątecznym wyzwaniom, zadbaj o odpowiednią ilość sił i energii. Wsparciem może być magnez, który odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Przeciwdziała m.in. kurczom mięśni, nerwowości, zaburzeniom koncentracji, pamięci i nastroju. Ponadto chroni serce, aktywuje wykorzystanie witaminy D i zapobiega spadkowi odporności.5 Tymczasem tylko 37,4% badanych deklaruje zażywanie tego pierwiastka.6 Spraw sobie prezent na święta, ale też na co dzień, i zadbaj o utrzymanie odpowiedniej ilości magnezu w organizmie.

Więcej informacji na temat magnezu znajduje się na stronie internetowej kampanii „Moc w zasięgu ręki”, której celem jest zwiększenie świadomości na temat skutków niedoboru magnezu w organizmie oraz pokazanie korzyści, wynikających z utrzymania jego prawidłowego poziomu, dla codziennego funkcjonowania.

[1], 3, 4, 6 Raport z badania ilościowego „Moc w zasięgu ręki”. Celem badania było dostarczenie materiału ilościowego do stworzenia komunikatów zawierających odpowiedzi m.in. na pytania: Co społeczeństwo uznaje za niezbędne, by móc realizować swoje upragnione cele? Gdzie Polacy poszukują swoich „źródeł mocy”? Gdzie poszukują wsparcia w codziennym działaniu, co im pomaga w aktywności? Jaka jest rola magnezu? Badanie wykonano metodą CAPI (Computer Assisted Personal Interviews) na reprezentatywnej próbie 888 Polaków w wieku 25-49 lat, w terminie 18-24 kwietnia. Wszystkie zaprezentowane dane są estymowane na podstawie raportu z badania: www.mocwzasiegureki.com.pl. Data dostępu: 11 września 2018 r.

[2] http://dieta.mp.pl/zasady/73839,magnez, mgr inż. Beata Przygoda, stan z 02.02.2017

5 Uwe Gröber, Magnesium in Prevention and Therapy. Nutrients 2015, 7, 8199-8226

De Baaij H. F Magnesium in Man: Implications for Health and Disease. Physiological Reviews Published 1 January 2015 Vol. 95 no. 1, 1-46

Zobacz także