Home Pielęgnacja  Dbaj z nami o Ziemię. To jedyny dom, który mamy!

 Dbaj z nami o Ziemię. To jedyny dom, który mamy!

by trendy

Dobro naszej planety to sprawa nas wszystkich. Każdy może i powinien mieć swój wkład w jej ochronę: ograniczanie zużycia plastiku, wybieranie opakowań przeznaczonych do recyklingu, segregowanie odpadów, oszczędzanie wody i innych zasobów naturalnych, ograniczanie emisji CO2. Pamiętajmy o tym na co dzień, nie tylko w Dniu Ziemi.

Nasza planeta powoli zmienia się w wielkie wysypisko śmieci. Ilość produkowanego i składowanego plastiku oraz różnych niebezpiecznych dla środowiska odpadów jest ogromna. To ostatni moment, by coś zmienić. Zarówno w skali mikro – czyli w codziennych zachowaniach każdego z nas, jak i w skali makro – w zakładach produkcyjnych, przemyśle, polityce państw. Musimy być odpowiedzialni ekologicznie, a zasada zrównoważonego rozwoju powinna być respektowana i stosowana we wszystkich etapach produkcji – zarówno podczas wytwarzania produktu, pakowania, dystrybuowania…

EKO wyzwania, czyli jak możemy chronić naszą planetę?

W przypadku kosmetyków proekologiczne działania stanowią szczególne wyzwanie. Produkty kosmetyczne, ze względu na swoją specyfikę, wymagają właściwego, bezpiecznego i higienicznego opakowania, które zapewni ochronę przed zanieczyszczeniami, ale również utratą pierwotnych właściwości. Laboratorium Kosmetyczne Floslek przywiązuje do tego najwyższą uwagę i – oprócz walorów jakościowych i estetycznych – dba również, aby używane opakowania stanowiły jak najmniejsze obciążenie dla środowiska.

Jako jedna z pierwszych firm w  kraju oferujemy rynkowi  kosmetyki w opakowaniach typu refill, czyli wymienny wkład. Dzięki temu innowacyjnemu rozwiązaniu jesteśmy eko – stosowane przez nas słoiczki mają szansę na „drugie życie”. Zewnętrzny słoik jest uniwersalny i może być używany wielokrotnie. Konsumentka, decydując się na zakup wkładu i ponowne wykorzystanie zewnętrznego słoika dba o naszą planetę, bo wprowadza do środowiska o 80% mniej plastiku (refill waży tylko 8 gramów podczas, gdy cały słoik aż 40 g!). Oznacza to również mniej zanieczyszczeń z racji na ich transport czy utylizację, czyli mniejszy ślad węglowy pozostawiany przez FLOSLEK – mówi Katarzyna Furmanek, prezes Laboratorium Kosmetycznego FLOSLEK.

Ochrona środowiska naturalnego ma także aspekt finansowy. Lżejsze opakowania pozwoliły nam obniżyć koszt wyrobu gotowego. Decydując się na zakup kosmetyku w opakowaniu typu refill konsumentka oszczędza około 20% ceny w stosunku do produktu oferowanego w opakowaniu tradycyjnym, co w polskich realiach nie jest bez znaczenia. Ta decyzja pozwoli jej zatem zadbać o finanse i środowisko jednocześnie – dodaje Katarzyna Furmanek.

Ale to nie koniec proekologicznych działań firmy. Już w 2002 roku Laboratorium Kosmetyczne FLOSLEK podpisało umowę z Organizacją Odzysku Opakowań – od tego czasu wspiera finansowo budowę i funkcjonowanie systemu odzysku odpadów (co potwierdza „zielony punkt” na opakowaniach kosmetyków tej marki). Kolejnym krokiem, który ma chronić planetę przed nadmierną ilością plastiku jest ograniczenie zużycia celofanu – folii do pakowania kosmetyków. Rezygnacja z folii na kartoniku dotyczy wszystkich kosmetycznych premier z ostatnich dwóch lat. Rośnie również udział szklanych słoiczków i butelek – w ostatnim roku FLOSLEK zanotował wzrost o 52% liczby preparatów w szklanych opakowaniach.

Plastik też może być EKO

Całkowita rezygnacja z opakowań plastikowych jest dziś nierealna. Ale wspólnie, producenci i konsumenci, możemy gospodarować tym surowcem w bardziej odpowiedzialny i zrównoważony sposób. Laboratorium Kosmetyczne FLOSLEK w kosmetykach z systemem Refill wykorzystuje Polipropylen (PP). To tworzywo, które jest w Polsce przetwarzane i może być przetwarzane do 10 razy, czyli należy do najbardziej ekologicznych. Ważne jest aby opakowania z nich zrobione trafiły do odpowiedniego pojemnika i mogły zostać ponownie wykorzystane.

Takie rozwiązanie zastosowano w przypadku najnowszej linii kosmetyków Lift effect, ale w tej formie są również dostępne kremy z innych linii, takich jak: NACZYNKA pro i COLLAGEN up. Są także prowadzone prace nad jego rozszerzeniem o kolejne serie.  Słoiczki w kremach marki FLOSLEK Laboratorium są uniwersalne, mogą więc być  wykorzystywane  do przechowywania refilli innych linii niż pierwotnie zakupiony produkt.

Kosmetyki z oferty Floslek Laboratorium dostępne w postaci refilli:

Lift effect Krem liftingujący na dzień i na noc
Lift effect Krem wypełniający na dzień i na noc
Lift effect Krem regenerujący na dzień i na noc
COLLAGEN up Krem kolagenowy
COLLAGEN up Krem nutri-kolagenowy
COLLAGEN up Krem multi-kolagenowy
NACZYNKA pro Krem nawilżający
NACZYNKA pro Krem półtłusty
NACZYNKA pro Krem tłusty
NACZYNKA pro Krem przeciwzmarszczkowy

Zobacz także