Home Inne trendyUroda 3 główne rodzaje blizn, których chcemy się skutecznie pozbyć! Jak to zrobić?

3 główne rodzaje blizn, których chcemy się skutecznie pozbyć! Jak to zrobić?

by trendy

Blizny często zajmują miejsce w czołówce kompleksów zarówno kobiet jak i mężczyzn. Co zrobić, jeżeli blizna „zdobi” widoczne na co dzień miejsca na naszym ciele, jak twarz czy dłonie a myśl o kojarzeniu nas jako „ta dziewczyna z blizną na…” przyprawia nas o zawroty głowy? Jest na to sposób! 

Niechciany kompan

Blizny są najczęściej skutkiem ubocznym urazów ciała lub zabiegów chirurgicznych. Poza tym miejsce rany, czas gojenia oraz genetyczne skłonności do zabliźniania mają wpływ na efekt końcowy gojenia. Rozróżniamy główne trzy typy blizn: przerostowe, zagłębione, zwane również zanikowymi oraz bliznowce.

Blizna przerostowa

Jeżeli w krótkim okresie po wygojeniu rany, w naszej skórze zaczną nadmiernie wytwarzać się włókna tkanki łącznej – bardzo możliwe, że blizna ulegnie „wybrzuszeniu” względem zdrowej, nietkniętej urazem skóry. Jej powstawanie często wynika ze złej pielęgnacji rany, np. braku uruchomienia, odpowiedniego opatrunku lub wdania się zakażenia.

Blizna zagłębiona

Osoby, które walczą z trądzikiem to główny obiekt zainteresowań na celowniku blizn zanikowych. Jak powstają? Odwrotnie do blizn przerostowych – wskutek produkcji za małej ilości włókien tkanki łącznej, którą pokrywa tkanka blizny. Tak zagojona blizna zapada się w skórze, tworząc wgłębienia, które z wiekiem, czyt. spowolnieniem produkcji kolagenu, stają się coraz bardziej widoczne.

Bliznowiec

Niby już rana jest zagojona, ale produkcja włókien tkanki łącznej trwa w najlepsze, stale wrastając w zdrową skórę i tworząc efekt dużych, rozlanych blizn. Na tego rodzaju blizny najbardziej narażone są dziewczęta i młode kobiety oraz osoby, które odziedziczyły w genach tę niewdzięczną nadprodukcję tkanek. Bliznowiec tworzy się w miejscach, w których skóra ulega wysokiemu napięciu.

Jak walczyć z bliznami?

Istnieje kilka sposobów na pozbycie się blizn lub chociaż zmniejszenie ich widoczności. Można zdecydować się na chirurgiczne usunięcie problemu, poprzez wycięcie zmienionej tkanki i pozostawienie wyłącznie tej zdrowej. Inną, mniej bolesną opcją jest wizyta w aptece – znajdziemy tam zarówno żele, kremy, maści jak i… plastry. Jeżeli więc macie problem z nieestetycznym bliznami, koniecznie wypróbujcie domową kurację, np. przy użyciu plastrów Contractubex. Jest to jedna z wygodniejszych opcji, którą stosuje się na noc, a ich najintensywniejsze działanie wykazują podczas snu. Plastry dzięki efektowi okluzji zapewniają stałą wilgotność blizny. W rezultacie blizna ulega wygładzeniu, zmiękczeniu i uelastycznieniu. Poza tym można stosować je nawet w trudnodostępnych miejscach.

Pozbywanie się niechcianych blizn wcale nie musi kończyć się na stole chirurgicznym. W obecnych czasach dostępne są produkty, których składniki wykazują działanie znacząco zmniejszające widoczność blizn.

 

Contractubex® plastry na noc są dostępne w aptekach bez recepty. Cena ok. 98 zł (21 plastrów, 12×3 cm).
Podmiot odpowiedzialny Merz Pharmaceuticals GmbH, Niemcy
Informacje o produkcie: Egora sp. z o.o. sp.k. tel.: 22 252 89 55 www.contractubex.pl

Zobacz także