Home Pielęgnacja Kwasy a skóra wrażliwa – zakazana miłość? Niekoniecznie!

Kwasy a skóra wrażliwa – zakazana miłość? Niekoniecznie!

by trendy

Panuje przekonanie, że skóra wrażliwa nie powinna mieć kontaktu z żadnymi kwasami. To nieprawda! Dzięki nim cera wrażliwa może odzyskać blask i promienny wygląd, stanie się bardziej elastyczna i lepiej nawilżona. Wybierajcie jednak sprawdzone kosmetyki, dedykowane dla cer wrażliwych i stosujcie je jedynie wtedy, gdy skóra jest w dobrej kondycji. Główną cechą skóry wrażliwej i nadwrażliwej jest jej zwiększona reaktywność, znacznie wyższa niż w przypadku skóry normalnej. Osoba o takim typie skóry odczuwa szczypanie, ciepło, mrowienie, a czasem nawet świąd, najczęściej w sposób nieregularny.

Na rynku mamy obecnie mnogość produktów, które są przystosowane do potrzeb skóry wrażliwej. Warto wspomnieć o tym, że największą rolę gra stężenie kwasu w produkcie. Posiadaczki wrażliwej cery powinny pamiętać o tym, że lepiej nie stosować od razu wysokiego stężenia. Drugą ważną zasadą jest to, że nie każda substancja nazywana kwasem, rzeczywiście tym kwasem jest. Kwasy odpowiednie dla skóry wrażliwej to:

Kwas azelainowy
Najbardziej uniwersalny kwas, który jest świetny również dla skóry naczynkowej i dla skóry z trądzikiem różowatym. Ma działanie regulujące sebum, zapobiega powstawaniu zaskórników, łagodzi stany zapalne oraz objawy trądziku różowatego, nie ma działania fotouczulającego, a także rozjaśnia przebarwienia. Jednym z produktów zawierających kwas azelainowy jest produkt Revox Just o stężeniu 10%, który ma konsystencję bardziej kremową. Trochę bardziej złożony jest produkt BasicLab Esteticus. Jest to serum, które jest koktajlem różnych składników – jeżeli obawiasz wprowadzenia czystego kwasu azelainowego, spróbuj właśnie ten produkt, zawierający azeloglicynę. Jest to połączenie kwasu azelainowego i cząsteczki glicyny, które sprawiają, że te dwie substancje wspólnie mają jeszcze delikatniejsze działanie na naszą skóre, jednocześnie będąc efektywnymi. Kwas azelainowy jest dobrym produktem także do redukowania przetłuszczania skóry.

Kwas laktobionowy
Kolejnym kwasem dla wrażliwców jest kwas laktobionowy. Jest to również bardzo delikatny kwas, który należy do grupy kwasów PHA wraz z glukonolaktonem. Mają one działanie rozjaśniające, wygładzające oraz regulują nadmiernie wytwarzane sebum.

Zobacz także