Home Inne trendyStyl życia Nakarm umysł! Jak utrzymać koncentrację podczas nauki do matury?

Nakarm umysł! Jak utrzymać koncentrację podczas nauki do matury?

by trendy

Matura zbliża się wielkimi krokami. Jedni od dawna sumiennie się do niej przygotowują i nie mogą się jej doczekać, drugim sama myśl o niej spędza sen z powiek. Próbujesz się uczyć, ale przedmaturalny stres coraz mocniej daje o sobie znać, a skupienie się na powtarzanych materiałach przychodzi coraz trudniej? Im bliżej do egzaminu, tym częściej boisz się, że cała wiedza gdzieś uleciała. Sposoby na wzmocnienie koncentracji są jednak na wyciągnięcie ręki. Zdziwisz się, jak niewiele trzeba, by osiągnąć skupienie, którego potrzebujesz.

Pamiętaj o relaksie i aktywności fizycznej
Nie oszczędzaj na odpoczynku! Rezygnując z dodatkowych godzin snu na rzecz „wkuwania”, przemęczasz swój organizm i sprawiasz, że działasz na spowolnionych obrotach. Teoria, którą utrwalasz z trudem, znacznie łatwiej się ulatnia. Jak się skupić, gdy organizm domaga się regeneracji? W tym przypadku nie stosuj sztuczek – nic tak dobrze nie zadziała jak sen. Zregenerowany i wyspany przyswoisz wiedzę dużo łatwiej.

W tym intensywnym dla mózgu czasie znajdź również czas na choć niewielką dawkę sportu, który zwiększy koncentrację, dotleni organizm i poprawi jego ukrwienie. Aktywność fizyczna sprzyja także wydzielaniu endorfin, znanych jako hormony szczęścia i zabójcy stresu oraz podnosi jakość snu, a przecież jest Ci on teraz bardzo potrzebny. Wystarczą nawet regularne spacery na świeżym powietrzu, dzięki którym obniżysz ciśnienie, a tym samym obniżysz poziom stresu.

Dobrze się odżywiaj
Nie tylko sen i aktywność fizyczna mogą poprawić koncentrację i kondycję psychiczną. Również to, co jemy, ma istotne znaczenie dla naszej zdolności zapamiętywania dużych ilości materiału. Uspokajamy jednak – nie musisz zmieniać drastycznie swoich nawyków żywieniowych czy wprowadzać specjalnej diety na czas matur. Wystarczy zrezygnowanie z niezdrowej, przetworzonej żywności i jedzenia typu fast food oraz wprowadzenie do jadłospisu zdrowszych produktów, bogatych w składniki odżywcze, ułatwiających koncentrację.

Twoim sprzymierzeńcem w nauce mogą być bakalie. Sięgając po orzechy włoskie, dostarczysz sobie solidną dawkę magnezu, ważnego dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Zlikwiduje on również poczucie zmęczenia i znużenia, które może nam towarzyszyć przy długich godzinach spędzonych z materiałem. Co więcej, orzechy włoskie zawierają witaminę B1, która pomoże w utrzymaniu prawidłowych funkcji psychologicznych organizmu.

Wybierając na przekąskę migdały dostarczysz sobie także zwalczającą senność witaminę B3. W tym ciężkim dla mózgu czasie, który zmuszony jest do pracy na pełnych obrotach, sięgnij po Mieszankę Studencką CHOCO, w której oprócz bogatych odżywczo orzechów, znajdziesz oblane czekoladą rodzynki obfite w żelazo, niezbędne do utrzymania funkcji poznawczych i dotlenienia organizmu.

Potrzebujesz dawki kofeiny, ale nie chcesz sięgać już po kolejną filiżankę kawy? Wybierz mieszankę bakaliową z dodatkiem prażonych ziaren kawy w czekoladzie, np. Mieszankę Studencką COFFEE Chwyć&Jedz od Bakalland. Dzięki jej kieszonkowej formule będziesz mógł po nią sięgnąć zarówno w domu, jak i w drodze do biblioteki.

Pamiętaj o odpowiednim podejściu
Na sam koniec ważna wskazówka: zachowaj zdrowy rozsądek i nie panikuj. Egzamin maturalny jest ważny, ale nie przekreśla Twojej przyszłości w razie niepowodzenia. Podejdź do niego jak do kolejnego wyzwania, z którym przyjdzie lub przyszło Ci się zmierzyć. Pamiętaj, że uczysz się przede wszystkim po to, by zrozumieć i wykorzystać nabytą wiedzę również po egzaminie. Osiągając zadowalający Cię wynik przekonasz się, że żadne wyzwanie nie jest Ci straszne. Powodzenia!

Więcej informacji na www.bakalland.pl.

Zobacz także