Home Pielęgnacja Trądzik – problem nie tylko nastolatków

Trądzik – problem nie tylko nastolatków

by trendy

Trądzik to jedna z najpopularniejszych chorób skóry obecnych czasów. Mimo, że istnieje wiele badań tłumaczących co leży u jej podnóży, sporo osób nadal zmaga się z problemem wyprysków na twarzy. Co więcej, okazuje się także, że mylnie kojarzony z okresem dorastania, trądzik może dotykać osób w każdym wieku. Obecnie, aż 40% dorosłych kobiet cierpi na tego typu problemy z cerą, podczas gdy statystki te sięgają nawet 80% wśród nastolatków między 11 a 20 rokiem życia.

Trądzik to jednak problem, który nie dotyczy jedynie zmian powstających na skórze. Negatywnie wpływa także na samopoczucie, samoocenę, kondycję psychiczną i pewność siebie, co odbija się także na wynikach uzyskiwanych w pracy czy nauce.

W zależności od źródła będącego przyczyną problemu, zaleca się różne formy leczenia. Oczywiście niezbędna jest odpowiednia dieta, a niekiedy nawet wsparcie farmakologiczne, jednak przy walce z trądzikiem bardzo ważne jest, jakiej pielęgnacji poddajemy naszą skórę każdego dnia. Szczególnie warto zwrócić uwagę na to w okresie powakacyjnym, kiedy problem zaostrza się w wyniku kilkumiesięcznej ekspozycji cery na słońce.

Kluczowym elementem pielęgnacji skóry trądzikowej jest oczywiście jej dokładne oczyszczanie. I wcale nie ma to związku z ciężkimi, gruboziarnistymi peelingami, które w efekcie mogą tylko pogarszać stan naszej skóry. Lepiej postawić na delikatne formuły, z odpowiednimi składnikami aktywnymi. W tym przypadku świetnie sprawdzą się płyny micelarne, które dokładnie oczyszczą twarz rozpuszczając resztki makijażu i zanieczyszczeń. Oczyszczanie nie powinno jednak kończyć się na stosowaniu formuły micelarnej, ponieważ nie zapewnia ona odpowiedniego dla naszej skóry pH. Kolejnym krokiem jest użycie żelu oczyszczającego wraz z dokładnym opłukaniem wodą. Aby skóra mogła odpowiednio się regenerować należy pamiętać o toniku – to bardzo często pomijany kosmetyk w codziennym rytuale pielęgnacyjnym, a mający kluczowe znaczenie dla odpoczynku i dalszego wchłaniania kosmetyków przez naszą skórę.

Rynek kosmetyczny jest przepełniony kremami przeznaczonymi do skóry trądzikowej. Tutaj  warto zwrócić uwagę na skład. Należy sięgać po formuły, które zawierają znane i cenione składniki przeciwdziałające wypryskom, takie jak np. siarka, czy składniki działające na tzn. mikrozaskórniki – niewidoczne gołym okiem zmiany podskórne, które z czasem mogą zmieniać się w zauważalne zmiany trądzikowe. Warto także pamiętać, że takie kremy, prócz działania na zmiany skórne, powinny również nawilżać naszą cerę. Skóra, której brakuje podstawowego nawilżenia nie jest w stanie wyglądać zdrowo.

Czy możemy zrobić więcej? Oczywiście. Skóry trądzikowej nie należy przeciążać zbyt dużą ilością kosmetyków i formuł, jednak  od czasu do czasu należy wprowadzić urozmaicenie naszego codziennego procesu pielęgnacyjnego. W tym celu świetnie sprawdzą się maski, nakładane raz do dwóch razy w tygodniu, które redukują ilość wydzielanego sebum, łagodzą podrażnienia oraz zapobiegają zapychaniu porów skóry. Istnieją na rynku także specjalne urządzenia, które działając niebieskim światłem na skórę, precyzyjnie eliminują niedoskonałości i to w zaciszu własnej łazienki.

Chociaż w ostatnim czasie wiele mówi się o nierealnych ideałach piękna prezentowanych w mediach społecznościowych, trądzik nadal pozostaje bardzo aktualnym problemem wielu osób. Odpowiednia pielęgnacja może pomóc w jego zwalczaniu, jednak należy pamiętać, że jest to proces złożony, który wymaga cierpliwości i konsekwencji.

 

Borykasz się z trądzikiem? Sprawdź to: La Prarie, Crystal Micellar Water Eyes&Face, 533 zł/150 ml; Pat&Rub by Kinga Rusin, Płyn Micelarny Sensitive, 60 zł/200 ml; Yoskine Moon Wakai, Japoński Illumi-Hydrator Emulsja Ryżowa Do Demakijażu Twarzy I Oczu, 33 zł/200 ml, Eau Thermale Avène, Cleanance Woda Micelarna, 52 zł/400 ml; Eau Thermale Avène, Cleanance Żel oczyszczający, 30 zł/200 ml Hada Labo Tokyo, Lation zawierający 5 rodzajów kwasu hialuronowego, 64,99 zł/150 ml; Perfecta, Fenomen C Booster na dzień i na noc, 27,99 zł/15 ml; Nuxe, Aquabella® Upiększający Tonik- Esencja, 67 zł/200 ml; Eau Thermale Avène, Cleanance Comedomed Koncentrat przeciw niedoskonałościom, 72,26 zł/30 ml; Barwa, Barwa Siarkowa Krem Łagodzący z aloesem, 22,99 zł/ 50 ml; Eisenberg, SOS Boutons SOS Krosty, 129 zł/20 ml; Zo® Skin Health, Sulfur Masque, 235 zł/ 85g; FOREO, ESPADA przeciwtrądzikowy zabieg niebieskim światłem precyzyjnie eliminujący niedoskonałości, 649 zł

Zobacz także