Home Pielęgnacja Dlaczego warto stosować tonik?

Dlaczego warto stosować tonik?

by trendy

Tonik to mój ulubiony kosmetyk. Nie wyobrażam sobie porannej pielęgnacji bez jego użycia. Po umyciu twarzy delikatnie przecieram ją wacikiem z tonikiem właśnie. Po tym zabiegu cera jest świeża, lekko napięta i gotowa na przyjecie innych kosmetyków. Do toniku wracam kilkakrotnie w ciągu dnia, wtedy stosuję go w formie mgiełki. W klimatyzowanych pomieszczeniach ratuje moją skórę przed wysuszeniem. W gorące, letnie dni orzeźwia ją, chłodzi i odświeża. Wreszcie wieczorem, po zmyciu makijażu, koi i uspokaja.

Co zatem jest w tym kosmetyku, co czyni go tak uniwersalnym i niezbędnym?

Tonik ma bardzo szerokie zastosowanie, które zależy od zawartych składników aktywnych a także od sposobu użycia. Stosowany w formie mgiełki orzeźwia, dostarcza cerze składniki aktywne, przywraca optymalne pH na powierzchni skóry. Delikatne rozprowadzany na waciku usuwa nadmiar tłuszczu, zanieczyszczeń fizjologicznych i ewentualne resztki makijażu.

Jednak najważniejszym zadaniem toniku jest przywracanie skórze odpowiedniego odczynu (pH). Odczyn skóry waha się w zależności od miejsca na ciele i wieku pomiędzy 4,8 a 6,0. Jest zależny od wydzielanego potu i łoju. Dzięki kwaśnemu odczynowi powierzchnia skóry broni się przed zasiedlaniem przez patologiczne grzyby i bakterie, których obecność mogłaby spowodować zachwianie naturalnej równowagi mikrobiologicznej powierzchni naskórka, a przez to schorzenia dermatologiczne. Naturalne warunki powierzchni naskórka ulegają zachwianiu najczęściej poprzez niewłaściwą pielęgnację. Głównym wrogiem kwaśnego, fizjologicznego pH są przede wszystkim roztwory alkoholowe stosowane w tonikach, wodach toaletowych, płynach po goleniu oraz alkaliczne, zasadowe mydła stosowane w preparatach do mycia i demakijażu. Dlatego też niezbędne jest zastosowanie toniku jako uzupełnienia codziennej pielęgnacji. Warto również tonizować skórę kilkakrotnie w czasie dnia, zwłaszcza po kontakcie z substancjami drażniącymi, pyłami, powietrzem z klimatyzatorów i wentylatorów. Każda tonizacja to odbudowanie funkcji obronnych skóry, nadanie jej świeżości i blasku.

Toniki dobroczynnie wpływają na cerę dzięki zastosowaniu w nich substancji nawilżających (kwas hialuronowy, algi, trehaloza), oczyszczających (oczar wirginijski), łagodzących (alantoina, pantenol, aloes) czy wzmacniających mikrobiom.

Toniki dla większości cer powinny mieć odczyn wartości około 5,5,

W ofercie BANDI znajdziemy kilka toników dla każdego rodzaju cery:

  • Odświeżająco – kojący z morskim stymulatorem kwasu hialuronowego i nawilżający z algami z serii Pure Care
  • mikrobiomowy tonik – mgiełkę z serii Anti Irritate, z kompleksem mikrobiomowym i fitoceramidami, który redukuje skłonność do podrażnień i wzmacnia ochronę skóry przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi.

Toniki warto stosować cały rok, ale w upalne dni nasza cera szczególnie je polubi, ponieważ ochłodzą ją i odświeżą.

Więcej na: www.bandi.pl

Zobacz także