Home Inne trendyZdrowie SMOG. Co zrobić zamiast narzekać? 10 kroków do zdrowszego oddechu

SMOG. Co zrobić zamiast narzekać? 10 kroków do zdrowszego oddechu

by trendy

Kaszel, duszności, bóle głowy, zmiany skórne, wzrost ryzyka chorób nowotworowych – walka ze smogiem toczy się o najwyższą stawkę. Według WHO zanieczyszczenie powietrza jest obecnie największym środowiskowym zagrożeniem dla zdrowia. Jednak zamiast wpadać w panikę, lepiej wziąć sprawy we własne ręce i zadbać o powietrze, którym oddychamy.

Każdego dnia wykonujemy około 20 tysięcy wdechów i wydechów. – Aż 70% toksyn wydobywa się z ciała za pomocą oddechu. W przypadku gdy toksyny nie zostaną skutecznie wydalone, pozostałe organy zostaną obciążone dodatkową pracą, co może skutkować chorobami – tłumaczy Martyna Korzelik, trenerka medytacji i oddechu, ekspertka marki Blueair.

 

Choroby z… powietrza

Zmuszając nasz układ oddechowy do filtrowania zanieczyszczonego powietrza zwiększamy ryzyko wystąpienia wielu schorzeń. Powody, dla których nigdy nie warto traktować smogu „jak powietrza”, wymienia Artur Badyda, inżynier i profesor na Politechnice Warszawskiej, ekspert ds. zanieczyszczeń powietrza: – Krótkoterminowo, wysokie stężenia zanieczyszczeń powietrza przyczyniają się do zaostrzania istniejących chorób układu oddechowego i układu krążenia, spadku sprawności oddychania, zwiększenia występowania napadów kaszlu, zaburzeń oddychania czy infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych. Mogą pojawić się również zmiany w rogówce oka, podrażnienia błon śluzowych i spojówek.

Smog jest bardzo egalitarny, bo na negatywne skutki oddychania nim narażeni jesteśmy wszyscy. Możemy jednak bronić się przed zanieczyszczeniami wewnątrz naszych mieszkań.

 

Poradnik: 10 wskazówek, jak poprawić powietrze w domu:

  1. Unikaj świec zapachowych i kadzideł – toksyny ze świeczek parafinowych są tak samo szkodliwe jak te w spalinach oleju napędowego.
  2. Często odkurzaj – na dywanach, materacach osiadają cząstki kurzu, grzyby i roztocza.
  3. Regularnie pierz pościel i inne wyroby tekstylne.
  4. Unikaj zbędnych chemikaliów – zamiast tego używaj naturalnych środków czyszczących.
  5. Ogranicz stosowanie produktów w aerozolach – przyczyniają się do zanieczyszczania powietrza.
  6. Pierz nowe ubrania przed pierwszym użyciem, aby zmniejszyć ilość substancji chemicznych, które dostają się do powietrza.
  7. 7. Inwestuj w rośliny – według NASA bluszcz i lilia pokojowa najlepiej eliminują zanieczyszczenia domowe.
  8. Szukaj bezemisyjnych produktów (farb, lakierów, ale także mebli czy wykładzin podłogowych) remontując lub urządzając mieszkanie.
  9. Jak najrzadziej pal w kominku – jeśli już to robisz, używaj odpowiednio sezonowanego, suchego drewna liściastego.
  10. Umieść oczyszczacz powietrza w pomieszczeniach, w których spędzasz większość czasu. Przy wyborze oczyszczacza kieruj się wskaźnikiem CADR – im wyższy, tym wyższa skuteczność oczyszczania powietrza z zanieczyszczeń. Większość systemów oczyszczania opartych na filtrze HEPA wykorzystuje jedynie mechaniczną filtrację, która w standardzie usuwa ponad 99% cząstek o średnicy 0,3 mikrona. Opatentowana przez firmę Blueair technologia filtrowania HEPASilent™ łączy metodę filtracji mechanicznej i elektrostatycznej, aby osiągnąć wyższą wydajność i wychwytywać mniejsze cząstki. Technologia HEPASilent™ odfiltrowuje 99,97% szkodliwych cząsteczek, nawet tych o wielkości 0,1 mikrona.

Skupiając swoją uwagę na jakości powietrza, nie możemy także zapomnieć o samym sposobie oddychania, który okazuje się być istotnym czynnikiem do cieszenia się już oczyszczonym powietrzem.

Jak prawidłowo oddychać?

Dobrze oddychać to znaczy głęboko i świadomie. Głęboki oddech, czyli tzw. „oddech pełną piersią” to tak naprawdę oddychanie całą klatką i brzuchem. Najprostsza metoda, od której można zacząć podróż w świadomy oddech, to zwykłe długie 10 wdechów i wydechów połączonych z obserwacją ruchu klatki piersiowej oraz brzucha. Wystarczy zwrócić uwagę na poruszanie się tych dwóch części ciała oraz dodatkowo można spróbować poczuć powietrze przesuwające się przez nasz układ oddechowy (zaczynając od nosa, poprzez gardło, oskrzela, aż do płuc) – radzi Martyna Korzelik, trenerka medytacji i oddechu, ekspert marki Blueair.

Każdy wdech powietrza powinien napełniać nas energią, siłą i spokojem. Bądźmy zdrowi.

***

Blueair jest jednym z wiodących producentów oczyszczaczy powietrza oferujący zarówno rozwiązania do użytku domowego, jak i profesjonalnego. Założona 1996r. w Szwecji firma Blueair dostarcza innowacyjne, najlepsze w swojej klasie, zrównoważone produkty i usługi w ponad 60 krajach na całym świecie. Urządzenia Blueair łączą w sobie niezrównaną wydajność, innowacje technologiczne i pasję szwedzkiego wzornictwa. Blueair jest częścią rodziny marek Unilever.

Więcej informacji: https://www.blueair.com/pl.

Zobacz także