Home Inne trendyZdrowie Roślinnie, zdrowo, smacznie! 5 prostych sposobów, by wzbogacić dietę w produkty pochodzenia roślinnego

Roślinnie, zdrowo, smacznie! 5 prostych sposobów, by wzbogacić dietę w produkty pochodzenia roślinnego

by trendy

Nikt dziś nie ma wątpliwości, że dieta bogata w produkty roślinne to samo zdrowie. Liczne badania pokazują, że może być ona skutecznym lekarstwem na wiele różnych chorób XXI wieku. Nie ma więc na co czekać! Pora na radykalną zmianę w żywieniu, w czym pomoże Sante – ekspert od zdrowej żywności. Firma oferuje wiele produktów, które pomogą urozmaicić codzienne menu i bez trudu, płynnie przejść na dietę roślinną.

Urozmaicenie to jedna z najważniejszych zasad zdrowego odżywiania. Menu zawierające różnorodne produkty dostarcza wszystkich składników pokarmowych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Podstawą takiego jadłospisu powinny być produkty roślinne, które ułatwiają zrzucanie wagi, utrzymanie cukru i cholesterolu w ryzach, obniżają ciśnienie tętnicze krwi oraz wzmacniają odporność. Dieta roślinna pomaga zapobiegać cukrzycy, wzmacniać serce i układ krążenia, poprawia samopoczucie, pamięć i koncentrację. Dlatego warto wejść na roślinną ścieżkę odżywiania, a produkty zwierzęce (nabiał, jaja, ryby i mięso) jeść od czasu do czasu. Taka zasada obowiązuje, np. we fleksitarianizmie – jednym z głównych obecnie nurtów zdrowego odżywiania. Nazwa fleksitarianizm pochodzi od połączenia słowa „flexi” (z ang. elastyczny) i wegetarianizm. To świetne rozwiązane dla dotychczasowych mięsożerców, którzy chcą jeść zdrowiej.

Pamiętajmy, że warzywa, owoce, zboża to najcenniejsze źródła naturalnych witamin. Co ważne, w roślinach witaminy występują w postaci tzw. prowitamin, czyli związków chemicznych łatwo przyswajalnych przez człowieka. Przyswajalność zależy głównie od obecności składnika białkowego w roślinach. Poprawia się również dzięki solom mineralnym, obecnym w roślinach. Potrzebujemy witamin pochodzących z naturalnych źródeł, gdyż takie witaminy są najlepiej przyswajalne i nie kumulują się w organizmie. Dzięki temu dostarczymy organizmowi nie tylko ważnych składników odżywczych, ale także energii witalnej.

Z całą pewnością warto na co dzień jeść smaczne i różnorodne posiłki, bogate w składniki pochodzenia roślinnego. Nie każdemu jednak taka zmiana przychodzi łatwo. Ale są sposoby, dzięki którym przejście na dietę całkowicie lub w przeważającej mierze roślinną będzie proste, smaczne i przyjemne!


Jarskie śniadania i kolacje

Zastąp jeden lub dwa posiłki z produktami zwierzęcymi, posiłkami roślinnymi. Na przykład na śniadanie przygotuj pyszny i pożywny pudding z Nasion chia Sante Skarby Ziemi z owocami sezonowymi. Nasiona wystarczy namoczyć w wodzie lub napoju roślinnym, w proporcji: 1 łyżka nasion na 4‑6 łyżeczek płynu. Takie śniadanie to źródło błonnika, kwasów tłuszczowych omega‑3, tłuszczów wielonienasyconych i tłuszczów nienasyconych, a także wapnia, potasu, magnezu, żelaza i fosforu. Dostarcza energię w sam raz na dobry początek dnia. Nasiona chia można także dodawać do wieczornych koktajli, przygotowanych na bazie warzyw (jarmużu, szpinaku czy selera) z niewielkim dodatkiem owoców, np. jabłka, czy soku z cytryny. Doskonałą opcją na wieczorny posiłek będzie też lekka i szybka w przygotowaniu sałatka. Można ją przyrządzić na bazie np. Komosy ryżowej Sante Skarby Ziemi. Quinoa, zaliczana do super-żywności, jest smaczna, sycąca i pożywna. Wyróżnia ją wysoka zawartość błonnika, witamin (tiaminy, witaminy B6, kwasu foliowego), minerałów (fosforu, magnezu, żelaza, cynku). Stanowi również źródło białka. Do ugotowanej komosy wystarczy dodać ulubione, świeże warzywa sezonowe, a dla jeszcze większych wartości odżywczych i urozmaicenia smaku – orzechy bądź suszone owoce (np. żurawinę).

Roślinne zamienniki

Dla wielu osób, które podejmują decyzję o zmianie diety na wegańską, wegetariańską, czy też fleksitariańską, sporym wyzwaniem okazuje się znalezienie zamienników lubianych produktów ze składnikami pochodzenia zwierzęcego. Mamy jednak do dyspozycji wiele smakowitych alternatyw roślinnych. Na przykład na kanapki czy do sałatki jarzynowej zamiast majonezu tradycyjnego, możemy dodać Majonez wegański Lovege – naturalny produkt w 100% pochodzenia roślinnego, na bazie pestek słonecznika. Nie zawiera sztucznych dodatków, konserwantów czy barwników. Dostarcza wartościowych składników odżywczych, w tym nienasyconych kwasów tłuszczowych. Pieczywo można posmarować pysznym Smalczykiem wegańskim Lovege, zamiast tradycyjnym smalcem. Smalczyk wegański przygotowany jest na bazie białej fasoli, a jego smaku doskonale dopełnia dodatek jabłka i cebulki. Nie zawiera sztucznych dodatków, konserwantów i barwników. Stanowi źródło białka i błonnika. A zamiast tradycyjnego, mięsnego pasztetu – pyszny Pasztet wegański Lovege z soczewicą! Z wartościowymi składnikami odżywczymi, takimi jak białko, kwas foliowy, błonnik pokarmowy i o czystym składzie – bez sztucznych dodatków, konserwantów, ulepszaczy smaku, glutaminianu sodu. Mleko krowie świetnie zastąpi natomiast napój roślinny, np. Sojowy z wapniem Sante Organic. Ma delikatny smak i idealnie kremową konsystencję. Jest wytwarzany z ekologicznej soi i posiada certyfikat BIO. Wyróżnia go krótka lista składników, niska zawartość cukru i soli. Sprawdzi się wszędzie tam, gdzie tradycyjnie używa się mleka – jako dodatek do kawy czy herbaty, baza do koktajli, składnik wielu dań – np. zup, naleśników, ciast.

Produkty wielofunkcyjne

Wykorzystaj ogromne możliwości kulinarne, jakie dają produkty roślinne. Tak jak np. Pasta ze słonecznika z pomidorami Lovege jest świetnym smarowidłem do kanapek. Może też być przystawką, składnikiem dipów, a nawet farszem do pierogów lub pasztecików. To produkt naturalny i w 100 % pochodzenia roślinnego. Wyróżnia ją świetny skład, ponieważ nie zawiera sztucznych dodatków, konserwantów czy ulepszaczy smaków. Dostarcza cennych składników odżywczych, takich jak tiamina (witamina B1), witamina E oraz błonnik. W żadnej kuchni roślinnej nie powinno też zabraknąć Masła orzechowego Sante, czyli smakowitej przyjemności z kawałkami orzechów ziemnych do chrupania. Ten krem orzechowy nie zawiera oleju palmowego. Stanowi źródło białka i błonnika. To nie tylko smaczny dodatek do kanapek. Ten orzechowy przysmak ma dużo więcej zastosowań – można go dodawać do owsianek, smoothie bowl, naleśników, domowych batonów energetycznych i ciastek. Na jego bazie przyrządzimy nawet oryginalny dip do sałatek czy warzyw grillowanych. Ulubiony koktajl stanie się bardziej pożywny i zyska nową nutę smakową, gdy przed zblendowaniem dodamy do składników dwie łyżki kremu orzechowego.

Pożywne dania

Część osób wyraża obawę, iż na diecie bezmięsnej często jest się głodnym. Jadłospis roślinny może jednak obfitować w bardzo pożywne produkty. Z pewnością ważne jest, by dostarczać organizmowi porządnej porcji błonnika, zapewniającego uczucie sytości. Znaleźć go można m.in. w warzywach strączkowych. Soczewicę zieloną Sante można dodawać do wielu dań. Może być składnikiem past kanapkowych, farszu do krokietów czy pierogów, dodatkiem do sałatek. Dostarcza błonnika, ale też wartościowego białka. Po ugotowaniu pozostaje sypka i jest bardzo smaczna. Sięgając po odpowiednie produkty, szybko przekonamy się, iż posiłek bezmięsny może w pełni zaspokoić głód, nie powodując przy tym uczucia ociężałości.

 

Kulinarne inspiracje

Osoby, które przez długi czas bazowały na tradycyjnych daniach mięsnych, często nie mają pomysłu, czym można je zastąpić. Niektórzy uważają, iż dieta jarska jest mało urozmaicona, niesmaczna, droga i skomplikowana. Nic bardziej mylnego! Warto korzystać ze sprawdzonych przepisów. Warzywne dania – i to na każdą porę dnia, może przygotować każdy, nawet prawdziwy laik w kuchni. Wiele roślinnych inspiracji kulinarnych można znaleźć na stronie sante.pl. Są one dowodem na to, że z prostych składników można wyczarować pyszne dania, które będą smakowały każdemu – od juniora, po seniora. Z pomocą produktów Sante przejście na dietę roślinną – okaże się z pewnością łatwiejsze i przyjemniejsze.

Oto pomysł na chrupiącą, zdrową kanapkę, którą można przygotować w naprawdę krótkim czasie – doskonała na piknik, śniadanie, kolację czy ekstra roślinną przekąskę!


Wypasiona kanapka
Czas przygotowania: 15 minut
Liczba porcji: 5

Składniki:

  • Opakowanie żytniego pieczywa chrupkiego razowego Sante
  • 5 rzodkiewek
  • 1 łyżka octu ryżowego
  • Słoik pasztetu z soczewicy Lovege
  • 200 g szparagów zielonych
  • 50 g rukoli
  • Garść kiełków
  • Szczypta soli Sante
  • Szczypta pieprzu
  • 2 łyżki oliwy z oliwek
  • 1/2 łyżeczki otartej skórki z cytryny
  • 50 g migdałów w skórce Sante
  • Pomidorki koktajlowe do podania

 

Przygotowanie:

Szparagi myjemy i odkrawamy zdrewniałe końcówki. Przecinamy wzdłuż na pół. Na patelni rozgrzewamy olej i podsmażamy szparagi około 5 minut. Solimy i pieprzymy do smaku i posypujemy skórką z cytryny. Na suchej patelni prażymy migdały, następnie siekamy. Rzodkiewki myjemy i kroimy w drobne plasterki, mieszamy z octem ryżowym. Chrupkie pieczywo smarujemy łyżką pasztetu z soczewicy Sante, na wierzch układamy szparagi, listki rukoli, plasterki rzodkiewki, kiełki i posypujemy posiekanymi migdałami. Przykrywamy drugą kromką. Postępujemy tak z pozostałymi kanapkami do wykończenia składników. Podajemy z pomidorkami koktajlowymi.

Produkty Sante są dostępne w dużych sieciach handlowych, dobrych supermarketach oraz sklepie internetowym.

Ceny:
Nasiona chia Sante – 6,99 zł/ 250 g
Quinoa Sante – 7,59 zł/250 g
Majonez wegański Lovege – 6,49 zł/ 250 g
Smalczyk wegański lovege z jabłkiem i cebulką – 4,99 zł/ 175 g
Pasztet wegański z soczewicą Lovege – 4,99 zł/ 180 g
Napój sojowy z wapniem Sante Organic – 7,99 zł/op. 1 l
Pasta ze słonecznika z pomidorami Lovege – 4,9 zł/ 175 g
Masło orzechowe Sante – 9,99 zł/ 350 g
Soczewica zielona Sante – 5,19 zł/350 g

Zobacz także